" For the first NPP households state arm wrestling championships, which included over 230 competitors from all over Bulgaria. In Room "Hristo Botev" took the championship weekend. In the final team standings of the first ranked team of men from Blagoevgrad with 196 points. Second left Loko - G. Oryahovitsa with 157 points and third ranked team, "Adrenaline", Sofia with 125 points. The fourth place team won the "Vitosha" in Sofia with 95 points and fifth ranked men from nuclear power with 93 points. Medals for the NPP "Kozloduy" won - Milcho Yankov / 2 gold in the category to 60 kg / Lada Biserova / two gold / Vladimir Mladenov / one gold and one silver / Alexander Balabanov / one silver and one bronze / Victor Balabanov / a gold / Plamen Bambov / one bronze / Ivan Mladenov / one silver and two bronze /. The latter participated in the race category in absolute left-handed men, which won a bronze medal. For a team won medals Selanovtsi Mitko Petrov / one gold and one silver / and Vladislav Svetlinov / two bronze /.
World and European champions expected won first in their categories: men George Gaidardjieva / contestant on "Armsport Club" - Blagoevgrad, in the category to 60 kg / Stoyan Golemanov / "Lokomotiv-96" - Gorna Oryahovitsa to 90 kg / s Krasimir Kostadinov / "Hercules" - Tutrakan to 100 kg /; and women Veronica Bonkova / "Armsport Club" - Bansko, 60 kg /. With the title "Absolute champion of Bulgaria" is adorned Krassimir Kostadinov, who managed to overcome all his rivals and once again proved to be the strongest of the Bulgarian arm wrestling. The winners were awarded by Mayor Rumen Manoah and President of the Federation of Canadian combat Hadjitodorov Assen.
"We did a very good race in the town of Kozloduy, and even I can boldly say that this was the best race in Bulgaria, which has been staged as a whole republican championships. I want to thank the President of Bulgarian Federation of Canadian combat Assen Hadjitodorov that we believe that the city can make tournament of this magnitude. Thank Rumen Manoah that we shook hands and the NPP "Kozloduy" for assistance. I'm happy! "Said Ivanov Luben - coach of two local clubs in arm wrestling.
RESULTS:
INDIVIDUAL RESULTS - LEFT HAND Junior left-handed - 60 kg
A. Lubomir Tikhomirov - Club "Gladiator" - Razgrad - 10 points
2. Georgi Georgiev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Yasar Nikolaev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
Junior left-handed - to 70 kg
A. Vladimir Mladenov - Club NPP "Kozloduy" - NPP - 10 points
2. Valentine Gospodinov - Club Armsport - Blagoevgrad - 7 points
3. Emilian Doychinov - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Junior left-handed - 80kg
A. Peter Ivanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Ganelin Stoyanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Christian Marinov - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Junior left-handed - over 80 kg
A. Plamen Ivanov - Club "Hercules" - Tutrakan - 10 points
2. Mitko Petrov - Club "Selanovtsi 2006" - Selanovtsi - 7 points
3. Dimitar Dimitrov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
People with disabilities (men) left arm - 80kg
A. Marin Peychev - club "Lokomotiv 96 '- G. Oryahovitsa - 10 points
2. Vanya Biyacheva - Vihar Club "- Varna - 7 points
3. Yordan Yordanov - Club "Success" - Dryanovo - 5 pts
People with disabilities (men) left hand - over 80 kg
A. Boris Petrov - Club "Rodopi" - Kardjali - 10 points
2. Hristo Sakaliev - "Rodopi" - Kardjali - 7 points
3. Mehmed Ahmed - Club "Rodopi" - Kardjali - 5 pts
People with disabilities (women) left arm - 65kg
A. Lada Hadjieva - Club NPP "Kozloduy" - NPP - 10 points
2. Asya Burova - Club "Maritza" - Plovdiv - 7 points
3. Nedyalka Kamburova - Club "Rodopi" - Kardjali - 5 pts
People with disabilities (women) left hand - over 65 kg
A. Emilia Stoyanova - Club "Rodopi" - Kardjali - 10 points
2. Margarita Ivanova - Club "Success" - Dryanovo - 7 points
3. Yumyumyun Myumyun - Club "Augusta" - Stara Zagora - 5 pts
Veteran left-handed men - absolute category
A. Marin Peychev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Jordan Stamatov - Club Armsport - Blagoevgrad - 7 points
3. Luben Parashkanski - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Men left hand - 55 kg
A. Milcho Yankov - Club NPP "Kozloduy" - NPP - 10 points
2. Stanislav Roglev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Vladislav Svetlinov - Club "Selanovtsi 2006" - 5 points
Men left hand - 60 kg
A. George Gaidardjieva - Club Armsport - Blagoevgrad - 10 points
2. Georgi Georgiev - Club Armsport - Blagoevgrad - 7 points
3. Martin Kirilov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
Men left arm - 65kg
A. Peter Voinov - Club Armsport - Blagoevgrad - 10 points
2. Georgi Dimov - Club Armsport - Blagoevgrad - 7 points
3. Stefan Uzunov - club "Adrenaline" - Sofia - 5 pts
Men left hand - up to 70 kg
A. Hristo Delidzhakov - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Todor Bonev - Club "ETAR 97" - Veliko Tarnovo - 7 points
3. Svetoslav Kalchev - Club "Hercules" - Tutrakan - 5 pts
Men left hand - up to 75 kg
A. Kaloyan Tumbev - club "Adrenaline" - Sofia - 10 points
2. Tzvetan Gashevski - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Martin Novoselski - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Men left arm - 80kg
A. Stefan Lengarov - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Plamen Dimitrov - Club "Train 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Alexander Balabanov - NPP "Kozloduy" - NPP - 5 pts
Men left hand - to 85 kg
A. Dimitar Dimitrova - Armsport Club Bansko - 10 points
2. Nikolai Ivanov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
3. Kiril Bogdanski - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Men left hand - up to 90 kg
A. Stoyan Golemanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Stefan Todorov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
3. Ivan Mladenov - Club "Kozloduy" - NPP - 5 pts
Men left hand - up to 100 kg
A. Krasimir Kostadinov - Club "Hercules" - Tutrakan - 10 points
2. Kaloyan Petrov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
3. Emil Ilchev - club "Iron Hand" - Pomorie - 5 pts
Men left hand - to 110 kg
A. Marin Pantaleev - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Martin Georgiev - Club "Ether 87" - Veliko Tarnovo - 7 points
3. Thomas Rangel - club "Adrenaline" - Sofia - 5 pts
Men left hand - over 110 kg
A. Georgi Yordanov - Armlestling Club Bansko - 10 points
2. Ventsislav Stoilov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
3. Emmanuel Manasiev - Club "Vitosha" - Sofia - 5 pts
Men left arm - absolute category
A. Krasimir Kostadinov - Club "Hercules" - Tutrakan - 10 points
2. Stefan Lengarov - Club "Vitosha" - Sofia - 7 points
3. Ivan Mladenov - Club Kozloduy NPP - Kozloduy - 5 pts
Women left hand - 60 kg
A. Maria Raeva - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Dimitrina Dimitrova - Club "Hercules" - Tutrakan - 7 points
3. Gergana Refugee - Club Armsport - Blagoevgrad - 5 pts
Women left hand - over 60 kg
A. Maria Stoilkova - Club Armsport - Blagoevgrad - 10 points
2. Stefanka Ivanova - Club Armsport - Blagoevgrad - 7 points
INDIVIDUAL RESULTS - RIGHT HAND Junior right-handed - 60 kg
A. Lubomir Tikhomirov - Club "Gladiator" - Razgrad - 10 points
2. Georgi Georgiev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Yasar Nikolaev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
Junior right-handed - to 70 kg
A. Valentine Valentinov - Adrenaline Club - Sofia - 10 points
2. Vladimir Mladenov - Club Kozloduy - 7 points
3. Jolien Mitov - Club "Armsport" - Blagoevgrad - 5 pts
Junior right-handed - 80kg
A. Ganelin Stoyanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Peter Ivanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Christian Marinov - Club "Armsport" - Blagoevgrad - 5 pts
Junior right-handed - over 80 kg
A. Mitko Petrov - Club "Selanovtsi 2006" - 10 points
2. Atanas Pavlos - club Varna - 7 points
3. Plamen Ivanov - Club "Hercules" - Tutrakan - 5 pts
People with disabilities (men) right arm - 80kg
A. Marin Peychev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Vanya Biyacheva - Club "Vihar" - Varna - 7 points
3. Yordan Yordanov - Club "Success" - Dryanovo - 5 pts
People with disabilities (men) right-handed - over 80 kg
A. George Karadzhov - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Boris Petrov - Club "Rodopi" - Kardjali - 7 points
3. Ivan Rusenov - Club "Success" - Dryanovo - 5 pts
People with disabilities (women) right arm - 65kg
A. Lada Hadjieva - Club Kozloduy - 10 points
2. Asya Burova - Club "Maritza" - Plovdiv - 7 points
3. AngelinaKrasteva - Club "Augusta" - Stara Zagora - 5 pts
People with disabilities (women) right-handed - over 65 kg
A. Emilia Stoyanova - club "Rodopi" - Kardjali - 10 points
2. Margarita Ivanova - Club 'Success' - Dryanovo - 7 points
3. Yumyugyul Myumyun - Club "Augusta" - Stara Zagora - 5 pts
Veteran right arm - absolute category
A. Jordan Stamatov - Club Armsport Blagoevgrad - 10 points
2. Marin Peychev - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Luben Parashkanski - Club "Armsport" - Blagoevgrad - 5 pts
Right-hand men - 55 kg
A. Milcho Yankov - Club Kozloduy - 10 points
2. Milko Yordanov - Club "Hercules" - Tutrakan - 7 points
3. Vladislav Svetlinov - Club "Selanovtsi 2006" - 5 points
Right-hand men - 60 kg
A. George Gaidardjieva - Club Arsport Blagoevgrad - 10 points
2. Georgi Georgiev - Club Armsport Blagoevgrad - 7 points
3. Martin Kirilov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
Men's right hand - 65kg
A. Stefan Uzunov - club "Adrenaline" - Sofia - 10 points
2. Georgi Dimov - Club Armsport Blagoevgrad - 7 points
3. Cyril Dossev - club Varna - 5 pts
Men's right hand - up to 70 kg
A. Hristo Delidzhakov - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Simeon Markov - Club Armsport Blagoevgrad - 7 points
3. Plamen Bambov - Club "Kozloduy" - NPP - 5 pts
Men's right hand - up to 75 kg
A. Victor Balabanov - Club "Kozloduy" - NPP - 10 points
2. Tzvetan Gashevski - club "Lokomotiv 96 '- G. Oryahovitsa - 7 points
3. Kaloyan Tumbev - Club Adrenaline "- Sofia - 5 pts
Men's right hand - 80kg
A. Stefan Lengarov - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Alexander Balabanov - Club Kozloduy - 7 points
3. Plamen Dimitrov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 5 pts
Men's right hand - to 85 kg
A. Nikolai Ivanov - club "Adrenaline" - Sofia - 10 points
2. Kiril Bogdanski - Club Arsport Blagoevgrad - 7 points
3. Paul Lengarov - Club "Vitosha" - Sofia - 5 pts
Right-hand men - 90 kg
A. Stoyan Golemanov - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 10 points
2. Ivan Mladenov - Club Kozloduy - 7 points
3. Detelin Yonchev - Club "Vitosha" - Sofia - 5 pts
Men's right hand - up to 100 kg
A. Krasimir Kostadinov - Club "Hercules" - Tutrakan - 10 points
2. Emil Ilchev - club "Iron Hands" - Pomorie - 7 points
3. Kaloyan Petrov - club "Adrenaline" - Sofia - 5 pts
Men's right hand - to 110 kg
A. Marin Pantaleev - Club "Vitosha" - Sofia - 10 points
2. Nedko Petkov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
3. Martin Georgiev - Club "Ether 87 '- Veliko Tarnovo - 5 pts
Men's right hand - more than 110 kg
A. Georgi Yordanov - Armsport Club Bansko - 10 points
2. Veselin Slavkov - club "Adrenaline" - Sofia - 7 points
Women right arm - 60 kg
A. Veronica Bonkova - Armsport Club Bansko - 10 points
2. Maria Raeva - club "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 7 points
3. Dimitrina Dimitrova - Club "Hercules" - Tutrakan - 5 pts
Women right hand - over 60 kg
A. Maria Stoylkova - Club Arsport Blagoevgrad - 10 points
2. Stefanka Ivanova - Club Armsport Blagoevgrad - 7 points
3. Margarita Ivanova - Club "Success" - Dryanovo - 5 pts
TEAM STANDINGS (left and right hands) TOURNAMENT
1 .. "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 75 items
2 .. "Armsport" - Blagoevgrad - 55 items
3 .. "Adrenaline" - Sofia - 26 points
MEN, WOMEN AND VETERANS
1 .. "Armsport" - Blagoevgrad - 196 items
2 .. "Locomotive 96" - Gorna Oryahovitsa - 157 items
3 .. "Adrenaline" - Sofia - 125, "